Сільські бібліотеки-філії ЦБС


     Вільний доступ до інформації – право і потреба кожного члена суспільства. Надати можливість долучитись до інформаційних джерел – у всьому їх різноманітті – місія бібліотек. Саме вони є посередниками між джерелами інформації та користувачами, забезпечуючи інформаційну підтримку освіти, незалежність у користуванні документами. Бібліотека – важливий елемент реального демократизму у сфері культури інформації.
На 01.01.2017 року книжковий фонд системи нараховує 297527 примірників документів, в тому числі 274538 книг різних за змістом, дитячої - 152717  документів, в тому числі 137472 книг. Протягом 2016 року до ЦБС надійшло 8593 документів, в тому числі 3953 книг,  дитячої літератури 3632 документи, в тому числі 760 книг.
        Сільські бібліотеки – філії отримували обласні часописи «Новини Закарпаття» та районну газету «Зоря Рахівщини». Також користувачі бібліотек системи мали змогу ознайомитись з публікаціями газет: «Урядовий кур’єр», «Голос України», «Культура і життя», «Сільські вісті», „Пенсійний кур’єр”, „Юрист консультує”, журналів: «Відомості Верховної ради України», «Всесвіт», «Юридичний журнал», „Економіка України”, та інші.

Бібліотеки системи є острівцями збереження національної культури, народних традицій і звичаїв, історії сіл. При бібліотеках району діють краєзнавчі куточки, де зібрано краєзнавчу літературу, оформлено народознавчі кутки, облаштовано цікаві виставки літератури краєзнавчого спрямування: «По рідних Карпатах», «Письменники Закарпаття», «Історія нашого села», «Барви рідного краю», «І на тім рушникові….», «Національний одяг нашого села», «Література рідного краю», «Українська родина в творах художньої літератури», ін. Зібрано теки – накопичувачі «Кращі люди нашого села на сторінках преси», Звичаї і традиції села: сиві і сучасні». Діють гуртки юних краєзнавців, які допомагають збирати стародавні експонати, записують стародавні звичаї, пісні, перекази, легенди, ведуть пошукову роботу.
Вже декілька років зберігається та поповнюється новими експонатами інтер’єр «Гуцульської хати» у с. Ділове, яка розміщена у читальному залі бібліотеки. Створено краєзнавчу зону в якій зібрано краєзнавчі матеріали, а саме: книжкові виставки «Немає кращої землі ніж та, що зветься отчим краєм», «Славетні імена нашого краю», «Село в центрі Європи». Ведуться теки – накопичувачі «Історія Закарпаття», «Моє село моя історія жива», «Героїчне минуле нашого села», ін. Оформлена тематична викладка «Воскресіння Марка Бараболі». Матеріал зберігається в папках: «Відродження забутого імені», «Марко Бараболя: родина». Також доповнюється світлинами стенд «Стара фотографія розкаже».


38 бібліотечних установ Рахівської ЦБС забезпечують обслуговування мешканців району у 37 - ми населених пунктах. 61 бібліотечний працівник ЦБС здійснюють бібліотечне обслуговування, задовольняючи запити різновікових груп користувачів. Організовують заходи для виконання визначених основних завдань та реалізацію державних і регіональних програм розвитку культури, бібліотечної галузі. При бібліотеках діють клуби за інтересами, які урізноманітнюють форми роботи, впроваджують інновації. В Рахівській ЦБС діє 34 клуби за інтересами:
- Рахівська центральна районна бібліотека: „Діалог” (юнацтво), „Поетичний розмай”, „Гуцульщина”;
- Рахівська центральна дитяча бібліотека – „Трембіта” та гурток юного користувача „Світлячок”;
- с.Ясіня – „Трембіта” (6-9 кл.), „Берегиня” (дорослі);
- пр Свидовець – „Шовкова косиця” (6-9 кл.);
- пр. Лопушанка – „Вивчай, люби, бережи” (5-7 кл.);
- с. В.Бичків – „Юний прикордонник” (7-11 кл.), „Веселий клубок” (дор.);
- пр. Загаття – „Чіервона калина” (5-9 кл.);
- с.Богдан – „З народної криниці” (5-9 кл.);
- пр. Говерла – „Юний натураліст” (1-4 кл.);
- с. Розтоки – „Криниця” (7-11 кл.), „Тепла вітальня” (дор.);
- с. Білин – „Любисток” (юнацтво);
- с.Кваси – „Юний цвіт Гуцульщини” (юнацтво);
- с. Чорна Тиса – „Руками створена краса”  (6-9 кл.);
- пр. Плитоватий – „Знай, люби, бережи” (1-4 кл.);
- с. Костилівка – „Джерельце” (1-4 кл.), „Струни душі” (юнацтво);
- с. Ділове – „Берегиня” (6-9 кл.);
- с. Луг – „Шовкова косиця” (5-9 кл.), „Господарочка” (дор.);
- с. Росішка – „Ватра” (всі категрії користувачів);
- с. Кос.Поляна – „Карпати” (6-11 кл.), „Берегиня” (юнацтво);
- В.Водяне – „Поетичний розмай” (7-9 кл.), „Літературні зустрічі” (юнацтво);
- пр. Тьовшаг – гурток „Вмілі рученята” (1-3 кл.);
- пр. Ріка – „Поетичне слово” (4-5 кл.);
- с. Водиця – „Юні таланти” (9-11 кл.);
- пр. Плаюц  - „Літературні зустрічі” (юнацтво);
- с. Сер. Водяне – гурток „Юний читальник” (1-3 кл.), гурток по вивченню української мови, такі гуртки створено у філіях сіл Б.Церква, Чуга, Плаюц.

Хочеться розповісти трошки про роботу кращих з них: „Діалог”, „Поетичний розмай” та „Гуцульщина”. Клуб „Діалог” об’єднує  в своїх рядах молодих талановитих  підлітків та юнацтво. З кожним роком популярність його зростає, склад клубу постійно поповнюється новими членами. Об`єднання працює над пошуком нових, цікавих, пізнавальних,  інноваційних форм роботи в організації змістовного дозвілля молоді, проводить організаційні засідання, уроки – бесіди, тестування, дні інформації, анкетування, юридичні діалоги із залученням фахівців, бесіди за «круглим столом», інформаційні калейдоскопи. 
         Відвідувачів клубу цікавлять найактуальніші питання сьогодення, такі як навчання, працевлаштування, як вберегтися від шкідливих звичок та  поганих компаній,  всі ці  та інші питання були розглянуті на засіданнях в обговоренні  яких взяли участь  як учасники клубу, так і запрошені гості.
В клубі можна поспілкуватися, посперечатися, обмінятися думками, надавати підтримку та проявити себе, адже клуб є своєрідною територією спілкування, відпочинку, діалогу та самопізнання для молоді і називається «Діалог». Саме тут, під час заходів, поєднуються інтереси  різних молодих людей, виникає відчуття повноцінності, причетності до хороших справ, поваги з боку оточуючих. Літературне обрамлення, інтелектуальність засіданням клубу привносять змістовні, сучасні, тематичні книжкові виставки, які організовуються для кожного засідання, та присвячуються тематиці даного засідання.
Хочеться розповісти про роботу ще одного - «Поетичний розмай». Клуб об’єднує в своїх рядах творчу молодь, в кого живе в душі слово, музика, хто наділений здатністю творити свято душі собі та іншим.
Мета клубу є: формування етстетично – художніх  смаків, що дає можливість кожному розкрити своє обдарування, навчитись передавати поетичними рядками те, що хвилює, радує, чи тривожить.
 З кожним заняттям популярність його зростає, склад клубу постійно поповнюється новими членами. Об’єднання працює над пошуком талановитих, творчих та духовних людей. Члени клубу проводять організаційні засідання та беруть участь  в конкурсах, літературних вечорах, днях поезії та святах мови. Серед них: «Світ, що поруч із тобою», «Затремтіли струни у душі моїй», «Знання – це скарб, а  вміння читати – ключ до нього», «Українська писемність та мова: доба стара - доба нова». В січні - місяці було проведено організаційне засідання на якому було затверджено план роботи клубу, а також було прийнято нових. «Світ, що поруч із тобою» - засідання з такою назвою було проведено – до Всесвітнього дня поезії – на якому було підготовлено сценарій та організовано проведення свята. На вечорі прозвучали вірші українських поетів та лунали ліричні пісні. Також були присутні і нові члени клубу "Поетичний розмай", які познайомили присутніх зі своєю творчістю. «Ми всі талановиті ми всі прагнемо творчості» - такою була назва конкурса на кращі вірші року. 
Члени клубу пропагують художнє слово, обмінюються думками щодо прочитаної поезії, вчаться передавати поетичними рядками те, що хвилює, радує, чи тривожить. Також до кожного засідання клубу обладнюються книжкові виставки по тематиці засідання, та перезентуються слайд - шоу. Робота клубу творчого об’єднання здібної молоді, пробує свої сили в літературі та прагне пропагувати художнє слово.
При краєзнавчому секторі Рахівської ЦРБ діє клуб юних краєзнавців «Гуцульщина». Створений клуб на основі добровільного об’єднання юнацтва, які залучились до збереження самобутньої гуцульської, духовної та матеріальної культури. Головною метою клубу є популяризація краєзнавства та народознавства на  допомогу збереженню та розвитку національної культури, самобутніх традицій. 

  Клуб юних краєзнавців працює на основі співпраці з громадськими культурологічними організаціями – товариством «Гуцульщина» та «Просвіта». Також здійснює пропаганду національно - культурного відродження традицій та обрядів, проводить зустрічі з цікавими людьми, краєзнавчі уроки, народознавчі години. 
На засіданнях клубу юних краєзнавців «Гуцульщина» його члени висловлюють свою думку, виступають з пропозиціями спрямованими на покращення діяльності клубу, втілюють ідеї, які сприяють духовному збереженню та відродженню національної культури і традицій. Діяльність клубу є невід’ємною складовою роботи краєзнавчого сектору Центральної районної бібліотеки та корисною потребою для користувачів, членів клубу і молоді.

Бібліотекарі сільських бібліотек філій приймають участь у житті громади  району та активно проводять  культурно-масову діяльність. 








Немає коментарів: