Методико - бібліографічний відділ



Зав. методико – бібліографічним відділом
Дідик Єва Георгіївна

Освіта –
 повна вища: Рівненський інститут культури, 1994 р.

Стаж роботи
 з 1993 р.  



Бібліограф –
Яворенко Марія Василівна
Освіта –
базова вища: Хустське культосвітнє училище,1978 р.
Стаж роботи
з 1980 р. 





Методист – 
Зварич Ганна Михайлівна 
Освіта – 
базова вища: Ужгородське культурно-освітнє училище, 1988 
Стаж роботи – 
з 1988 р. 





Майбутнє бібліотеки в суспільстві визначає персонал. Тому не випадково формуються і принципово нові вимоги до кадрового складу, що розглядається як основний ресурс, який в першу чергу забезпечує успіх всієї організації.

Головними завданнями методичного центру є удосконалення змісту, форм і методів роботи бібліотек ЦБС та виявлення і поширення позитивного досвіду роботи бібліотек – філій.

Провідним аспектом діяльності відділу залишається консультаційна допомога. Вона надається бібліотечним працівникам району. Щомісячно проводяться методичні дні на яких зав. відділами ЦРБ надають бібліотекарям філій усну консультаційну допомогу з різних аспектів бібліотечної роботи. Також видаються письмові консультації на допомогу бібліотечним фахівцям.
Консультаційна допомога стосується проблематики роботи в сучасних умовах, утвердження власного іміджу, розгортання інноваційної діяльності, вивчення потреб користувачів та їх задоволення рівнем обслуговування в бібліотеках.

        На блозі Рахівської ЦРБ, всі бажаючі, в тому числі і бібліотечні працівники району можуть ознайомитися з новинками, які запроваджують інші бібліотеки, перейняти досвід, використати в своїй роботі консультаційні матеріали, що розміщені в постійній рубриці  "На допомогу фахівцю".



Методичний центр використовує різноманітні засоби для формування і розширення професійного світогляду бібліотечних працівників. Це і традиційні, випробувані часом форми, і нові, сучасні, інтерактивні. Однією з найбільш розповсюджених традиційних форм підвищення компетентності, що дозволяє різнобічно і планомірно висвітлювати питання теорії і практики бібліотечної діяльності є семінари. Щорічно відділом проводиться 3 – 4 семінари бібліотечних працівників.  
 Центром започаткована практика «Школи передового досвіду. Регулярно проводяться загальносистемні Дні бібліографії для бібліотечних фахівців.
Створено методико – бібліографічний банк «Творчий підхід до бібліотечної справи» та теки «Інформаційно – правова база у сфері бібліотечної справи», «Із сценарної скарбнички», «На допомогу бібліотечному фахівцю».

Бібліотека сьогодні прагне стати інформаційним центром громади. Надання методичної допомоги з питань організації та удосконалення  довідково - бібліографічного апарату, застосування різних форм інформаційної  роботи, забезпечення діяльності регіональних інформаційних куточків, планування і обліку з цього напрямку мають бути в центрі уваги бібліографа системи, і звичайно, методиста.

При ЦРБ діє центр регіональної інформації (ЦРІ), де бібліотека формує громадську думку і доводить її до влади. Створено теки – накопичувачі та картотеки на актуальні теми, прес – досьє та інформ – досьє: «Рахівська міська рада», «Рахівська районна державна адміністрація», «Рахівська районна рада», «Пенсійне забезпечення», ін.

Форми методичної роботи, в переважній більшості традиційні. Однією з ефективних форм методичної роботи є комплексні вивчення, або “експертно - діагностичний аналіз” діяльності бібліотек.

Під час таких вивчень працівники не лише фіксують факти, але й  аналізують  роботу, відзначаючи позитивне, застосування інноваційних форм і методів, узагальнюють недоліки, пропонують шляхи їх усунення та дають рекомендації щодо вирішення проблемних питань.

У методико – бібліографічному відділі облаштовано виставку «До уваги фахівців», в якому бібліотекарі можуть ознайомитися з основними розділами Закону України «Про культуру», «Про інформацію», нагадати основні ювілейні дати «Календаря знаменних і пам’ятних дат», ін.  Також постійно оновлюється новими матеріалами стенд «Бібліограф рекомендує» за розділами: «Бібліографія – справа творча», «Інформаційне серце бібліотеки», «Мистецтво бути користувачем бібліотеки», «Бібліотека – посередник між владою і населенням».
         Діють виставки «Ваші помічники у виборі видань», «Наші видання», «Інтернет – найсучасніше джерело інформації», «Бібліографія – помічник у доборі документів та інших джерел інформації», «Інформує методична служба».

        

Важливим елементом методичної роботи в бібліотеці є проведення досліджень, спрямованих на збір та аналіз даних про проблеми, пов’язані з бібліотечними послугами. Щорічно у всіх бібліотеках системи проводиться день суцільного обліку запитів користувачів, вивчення наявності та складу книжкового фонду бібліотеки, постійно беремо участь у різного роду дослідженнях та анкетуваннях. Зокрема, було проведено тестування бібліотечних працівників району щодо виявлення навиків володіння комп’ютером, а також щодо визначення напрямків і форм для підвищення кваліфікації працівників системи, анкетування „Культурно – просвітницька діяльність сільської бібліотеки», «Вивчення стану інформування населення з питань місцевого самоврядування і ролі бібліотеки в організації цього напряму», експрес опитування «Ваше відношення до бібліографічних покажчиків», анкетування «Як обрати майбутню професію» «Роль книги в житті молодої людини» «Веб – спілкування та мережевий етикет».

Серед бібліотечних працівників регулярно проводяться конкурси на кращий сценарій, на кращий масовий захід, ін.

Проводиться видавнича діяльність на допомогу бібліотекарям системи. Були видані рекламні флаєри та ряд буклетів різної тематики.

    Щорічно методичний відділ бібліотеки видає методичні посібники, порт – фоліо бібліотек філій, методико – бібліографічні матеріали, інструктивно – методичні листи, бібліографічні покажчики, рекомендації з різних напрямків діяльності, до ювілейних і знаменних дат, на допомогу організації обслуговування різних груп читачів.

Протягом останніх років методико – бібліографічним відділом видано наступні методичні матеріали, буклети та брошури:
·        «Традиційні та інноваційні форми роботи бібліотек, що обслуговують дітей» - видано спільно з ЦДБ (2012 р.);
·        "Знаю, що правду пишу..." - інструктивно – методичний лист до 200 – річчя з дня народження байкаря Є.П.Гребінки (2012 р.);
·        «Традиційні та інноваційні форми роботи бібліотек, що обслуговують дітей» (2012 р.);
·        «Хто багато читає, той багато знає» » - видано спільно з ЦДБ (2012 р.);
·         «10 сходинок до казки» - листівка – рекомендація;
·        «Як працювати з довідковою літературою» та «Як користуватися довідковим апаратом бібліотеки» - пам’ятки користувачам;
·        «А лебеді летять над моїм життям» - до 100 – річчя від дня народження М.Стельмаха (2012 р.);
·        «Бібліографія – прекрасна справа, але тільки тоді, коли нею займатися серйозно» (2012 р.);
·        «Вчись і ти, як книгу берегти. Пам’ятка читачу» ЦДБ (2012 р.);
·        «Доки є пам'ять у людей» - методико – бібліографічні матеріали до 70 – річчя з початку Великої Вітчизняної війни (2011 р.);
·        «В пласті росте новий люд» - інструктивно – методичний лист (2011 р.);
·        «Титан, геній і каменяр» - до 155 – ї річниці від дня народження І.Франка (2011 р.);
·        «Ні, я жива! Я вічно буду жити…» - інструктивно – методичний лист до річниці від дня народження Л.Українки (2011 р.);
·        «Бібліотеки Рахівської центральної бібліотечної системи. Бібліографічний покажчик» (2010 р.)
·        «Потушняк Федір Михайлович. Пам’ятка читачу» (2010 р.);
·        «Дорога ціна перемоги» - до 65 – ї річниці закінчення Другої світової війни (2010 р.);
·        Різного роду запрошення на масові заходи, які проводяться в ЦРБ, пам’ятки читачам, узагальнені кращі досвіди бібліотек – філій, сценарій,  та ін.

В ЦДБ розроблено методичні рекомендації і поради по організації відпочинку дітей на літній період. З 2010 року розпочато видання календаря літературних дат дитячих письменників та книг - ювілярів. Видано листівку – рекомендацію «10 сходинок до казки» та виготовлено пам’ятки користувачу «Як працювати з довідковою літературою», «Як користуватися довідковим апаратом бібліотеки». До Тижня правових знань розробляються методичні рекомендації «Правове виховання дітей та підлітків».

Регулярно розробляються плани заходів до різних дат. Зокрема:
·        до 25 – ї річниці Чорнобильської трагедії;
·        на виконання районної Програми патріотичного виховання молоді, формування здорового способу життя та розвитку духовності;
·        до річниці визволення України від фашистських загарбників, ін.

Видруковуються та роздаються бібліотекам – філіям сценарії до різних дат.

Щорічно видається печатний «Каталог періодичних видань, які передплачують бібліотеки м. Рахів на 20_ р.».

Методистом постійно готуються питання на Раду відділу культури та Раду при директору з питань аналізу роботи тієї чи іншої філії, про удосконалення роботи з користувачами, стан перевірки книжкових фондів, ін.

Періодично видаються бюлетені нових надходжень.

Надаються письмові консультації з різних питань. Зокрема:
·         «Робота клубів за інтересами та гуртків для дітей»;
·        «Довідково – інформаційна та бібліографічна робота з дітьми»;
·        «Бібліотека, як центр правової освіти»;
·        «Довідково – бібліографічний апарат – інформаційне ядро бібліотеки»;
·        «Бібліотека і влада – соціальні партнери»;
·        «Сучасна бібліотека – центр інформації, духовного розвитку та організації дозвілля»;
·        «Роль бібліотеки у формуванні морально – правових орієнтирів»;
·        «Інформаційна робота бібліотек з дітьми та ОДЧ на селі»;
·        «Особливості планування та звітності бібліотеки, яка обслуговує дітей»;
·        «Традиційні напрямки та інноваційні форми роботи з дітьми в діяльності бібліотеки».

Ведуться теки – накопичувачі «Використайте у своїй роботі», «Методична копілка», «Сценарії», «Бібліотеки Рахівської ЦБС на сторінках преси», ін. У ЦДБ починаючи з 2009 року створено фотоальбом на кращий масовий захід у філії.

Щорічно методичним центром збираються та аналізується  звітно - планова документація бібліотек - філій та на їх основі складається загальний план ЦБС.




Немає коментарів: