пʼятниця, 27 червня 2025 р.

Історичний екскурс «Конституція України у часі, джерелах і постатях»

 День Конституції в Україні щорічно відзначають 28 червня. Це єдине свято, що зазначено в Основному Законі нашої держави. В цей день українці відзначають створення Конституції, а також визначення базових прав та обов’язків громадян нашої країни, структуру влади та правову систему України.

В рамках належного відзначення свята в Рахівській публічній бібліотеці відбувся історичний екскурс «Конституція України у часі, джерелах і постатях», в якому взяли участь учні 5-9 класів літнього табору Рахівської ЗЗСО №3 в супроводі заступника директора, вчителя історії та правознавства Козурак Г.П., вчителя географії Кляп П.П., вчителя біології та ГПД Гринюк І.В.

Галина Петрівна дуже цікаво розповіла присутнім про історичні події, які стали передумовою прийняття основного закону України, згадавши такі постаті як:

- Ярослав Мудрий. Заведено вважати, що коріння української конституції тягнеться ще у часи київського князя Ярослава Мудрого, у XI століття. Створена ним "Руська правда" — це дійсно перша відома кодифікація прав на території Київської Русі, яка наслідувала законодавчі акти германських та англосаксонських держав Європи. Самі закони укладалися на основі звичаєвого права, а текст містить норми кримінального, спадкового, торгового і процесуального законодавства.

- Пилип Орлик. Конституцію Орлика "Пакти та конституції законів і вольностей Війська Запорозького…" заведено вважати найпершою, хоча історики сперечаються чи була вона конституцією у сучасному розумінні. Вона фактично не мала юридичної сили, бо була укладена урядом Гетьманщини у вигнанні у молдавському місті Бендери (тоді територія Османської імперії, нині фактично контролюється самопроголошеною державою "Придністровʼя") після поразки гетьмана Івана Мазепи у битві під Полтавою 1710 року.

- Михайло Сирота. "Батьком" Конституції 1996 року вважають тодішнього народного депутата Михайла Сироту. Саме він представляв з трибуни Верховної Ради усі її статті в "конституційну ніч" 1996 року. У записах про ті події Михайло Сирота зазначав, що боротьба була дуже виснажливою, і були моменти, коли здавалося, що все висить на волосині, і незалежної України не буде. Михайло Сирота був науковцем, мав звання кандидата технічних наук. Згодом став політиком. Був народним депутатом другого, третього та шостого скликань, головою Трудової партії України. Саме він був головою Комісії з доопрацювання проекту основних законів країни.

Ухвалення Конституції закріпило правові основи незалежної України, її суверенітет і  територіальну цілісність, стало важливим кроком у забезпеченні прав людини і громадянина та підвищило міжнародний авторитет України у світі.

Ознайомившись з цікавими фактами, постатями та подіями, учні охоче відповідали на питання вікторини, присвяченої Конституції України, подивились відеоматеріали на екрані, а також ознайомились з книжковою виставкою «Конституція як національна ідея».

Відвідування бібліотеки ніколи не обходиться без ознайомлення з книжковим фондом бібліотеки. Учням були представлені книги з різних галузей знань та проведено знайомство з відділом обслуговування читачів.

Велике враження справив краєзнавчий відділ бібліотеки, в якому представлені книги відомих місцевих авторів Рахівського району та Закарпатської області, а також експонати краєзнавчого міні-музею, що представляють побут наших предків-гуцулів.

















 


 

 

Немає коментарів: