Як парость виноградної лози,
Плекайте мову.
Пильно й ненастанно
Політь бур’ян.
Чистіша від сльози
Вона хай буде.
Вірно і слухняно
Нехай вона щоразу служить вам,
Хоч і живе своїм живим життям.
М.Рильський.
Міжнародний день рідної мови — день "підтримки мовного та культурного різноманіття та багатомовності" проголошений на ХХХ сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО, що проходила 26 жовтня - 17 листопада 1999 року в Парижі. Відзначається щороку 21 лютого, починаючи з 2000 року.
Мова — живий організм, який розвивається за своїми законами. Це нетлінний скарб століть, що передається від покоління до покоління і об’єднує минуле й прийдешнє. Це - спадкоємність не лише в межах роду, а й народу. Ще Вольтер писав, що всі основні європейські мови можна вивчити за шість років, а свою рідну мову треба вивчати все життя.
У 1989 році Верховна Рада УРСР надала українській мові статусу державної. Вона також є рідною мовою українців, які проживають за межами України: у Росії, Білорусі, Казахстані, Польщі, Словаччині, Румунії, Канаді, США, Австралії та інших країнах. Українською мовою розмовляє близько 45 мільйонів людей і вона входить до другого десятка найпоширеніших мов світу.
20 лютого у нашій бібліотеці відбулося свято «Під чарами рідної мови». В заході взяли участь користувачі Інтернет-центру бібліотеки, які продекламували вірші та гуморески. Ведучі Дьордяк Михайло та Іллавська Марія розповіли присутнім про виникнення української мови, про диво написаного слова, яке пережило століття й покоління. Учасники заходу мали нагоду послухати вірші про мову, які декламували користувачі бібліотеки, та ознайомитися з книжковою виставкою «Українське слово золоте слово». Книжкова виставка складається з таких розділів: «Розмовляємо українською», «Душа народу бринить у слові», «Коріння слова сягає глибини віків».
Будем леліяти нашу чудову
Мову Бояна, Тарасову мову,
Лесину мову, мову Франкову,
Ліни Костенко і Стусову мову!
Мову, сотворену в працях і битвах,
В любощах ніжних, у щирих молитвах,
В гніві й сльозах, кайданами куту,
на чужині, в Соловках не забуту,
нашу Дажбогову, мудру скарбницю,
ту, що ненавидять люто ординці,
ту, без якої ми – Не українці.
(уривок з вірша О.Орач)
Немає коментарів:
Дописати коментар